Wizyta premiera Węgier w Polsce

Premier Polski Donald Tusk i premier Węgier Péter Magyar spotkali się w Warszawie. Była to pierwsza zagraniczna podróż Magyara po wygranych wyborach. Rozmowy z szefem polskiego rządu, prezydentem Karolem Nawrockim oraz marszałkami sejmu i senatu dotyczyły reform instytucjonalnych na Węgrzech, przyszłości Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz pozycji regionu w UE.

Wizycie towarzyszyły rozmowy delegacji ministerialnych. Skupiono się na bezpieczeństwie oraz uniezależnieniu Węgier od rosyjskiej energii. Polska zadeklarowała pomoc w tym procesie, m.in. poprzez dostawy LNG z planowanego terminalu w Gdańsku. Magyar zaproponował także rozszerzenie współpracy regionalnej o Austrię, kraje bałkańskie lub nordyckie.

Spotkanie pokazało też odmienne podejście polskich władz. Rozmowa Magyara z prezydentem Nawrockim, który wcześniej popierał Viktora Orbána, była formalna i krótka. Komunikat Pałacu Prezydenckiego dotyczył wyłącznie kwestii bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki i Trójmorza.

Poruszono również sprawę Zbigniewa Ziobry i Marcina Romanowskiego, którzy uzyskali wcześniej azyl na Węgrzech. Premier Magyar podał, że według węgierskich służb Ziobro opuścił strefę Schengen przed 9 maja. Informacje o pobycie Romanowskiego w Serbii nie zostały oficjalnie potwierdzone.