USA rozważają rozszerzenie rozmieszczenia broni nuklearnej w Europie
Dziennik Financial Times przekazał informacje o trwających rozmowach dotyczących możliwego zwiększenia liczby państw NATO w Europie, które mogłyby hostować amerykańską broń nuklearną. Przedstawiciele administracji USA zasygnalizowali gotowość do rozszerzenia obecnego systemu rozmieszczenia, który obecnie obejmuje sześć państw sojuszu.
Planowane działania miałyby polegać na zwiększeniu liczby krajów przyjmujących amerykańskie samoloty podwójnego przeznaczenia (DCA), zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych. Według doniesień medialnych, zainteresowanie udostępnieniem baz dla takich jednostek wykazują kraje wschodniej flanki NATO, w tym Polska oraz państwa bałtyckie. Dyskusje w tej sprawie są prowadzone w ramach kanałów natowskich.
Źródła cytowane przez Financial Times wskazują, że na obecnym etapie nie zapadły ostateczne decyzje, a zawarcie ewentualnego porozumienia nie jest kwestią najbliższego czasu. Do informacji zawartych w raporcie nie odniosły się oficjalnie Biały Dom, Departament Obrony USA ani kwatera główna NATO. Sytuacja ta jest analizowana w kontekście wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli Pentagonu o utrzymaniu amerykańskiego parasola nuklearnego nad Europą oraz postulatów amerykańskiej administracji dotyczących zwiększenia nakładów obronnych przez sojuszników.